23.7.12

Fotografie Marilyn Monroe na sprzedaż!


Niedawno pisałam o wystawie, która uświetniła tegoroczny festiwal filmowy w Cannes. 25 portretów Marilyn Monroe wykonał fotograf gwiazd filmowych oraz modelek dla takich magazynów jak Harper's Bazaar czy Vogue, Milton H. Green (1922 - 1985). W maju informacja o tej malutkiej ekspozycji znalazła się prawie we wszystkich międzynarodowych mediach. 


Już za trzy tygodnie, 6 sierpnia, tym razem w Warszawie, w Starej Galerii ZPAF, pokazana będzie wystawa złożona z kilkudziesięciu fotografii pochodzących z archiwum Miltona H. Greene'a. Będzie to tylko niewielki fragment, składającej się z 3870 odbitek kolekcji, która kilka tygodni temu przyleciała do Polski. Fotografie, wykonane nie tylko przez Greene'a, ale również przez innych artystów takich jak Gordon Parks, latami przechowywane były w jednym z nowojorskich magazynów. Stanowią one bowiem część majątku Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, a historia ściągnięcia ich do Polski przypomina scenariusz filmu sensacyjnego. Jak donosi Gazeta Wyborcza “Kolekcja trafiła do funduszu w ramach spłaty długu przez prowadzącego z nim wcześniej interesy amerykańskiego biznesmena Dino Matingasa”. Ministerstwo Finansów informuje natomiast, że archiwum ma zostać sprzedane na aukcjach, które odbędą się jeszcze w tym roku.


Trudno dyskutować o wartościach artystycznych tych fotografii, natomiast ich wymiar historyczny i kolekcjonerski jest niezaprzeczalny. “Z dzisiejszej perspektywy oglądając zdjęcia Miltona Green’a myślę o nim raczej jako o klasyku, wyprzedzającym o krok Irvinga Pena, ale daleko z tyłu (to oczywiście moje subiektywne odczucie) za Richardem Avendonem. Nie mniej to Milton Green jako fotograf gwiazd filmowych oraz modelek dla pism modowych doskonale wpisuje w przełom szalonych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Ameryki i to dzięki niemu możemy poznać cienie i blaski słynnej fabryki snów w Los Angeles – Hollywood” pisze w komunikacie prasowym Anna Wolska, kuratorka wystawy. Bohaterami zdjęć Greene'a była bowiem nie tylko Marilyn Monroe, ale i takie gwiazdy jak Frank Sinatra, Audrey Hepburn, Lisa Minelli, Marlon Brando, Marlene Dietrich czy Paul Newman.  


Szkoda, że archiwum Greene'a zostanie rozdzielone na części i wyprzedane. Wystawy poruszające tematykę kina i gwiazd są świetnym wabikiem dla zwiedzających. Dowodem na to może być chociażby podróżujący od kilku lat zbiór fotografii z archiwum rodzinnego Charliego Chaplina, pokazany po raz pierwszy w paryskim Jeu de Paume w 2005 roku, a dobrze wydany katalog mógłby stać się światowym bestsellerem.
Na razie nie ma jeszcze informacji o datach aukcji, ich organizatorze, ani o liczbie wystawionych na sprzedaż fotografii. "Na tym etapie jeszcze trudno podać konkretne daty aukcji. Każda informacja o aukcji będzie szeroko nagłaśniana przez FOZZ, aby każdy mógł wziąć w niej udział" - poinformowała PAP rzeczniczka resortu finansów. 


Wystawa czynna od 7 sierpnia do 7 września 2012 r., 
poniedziałek - piątek 12.00 - 18.00, sobota - niedziela 
14.00-18.00.
Na zdjęciach: Milford H. Green. Archiwum FOZZ

No comments:

Post a Comment