4.7.11

Kolekcja Elizabeth Taylor na aukcjach w Christie's


W zeszłym tygodniu dom aukcyjny Christie's ogłosił oczekiwaną od kilku miesięcy serię wystaw i aukcji przedmiotów należących do zmarłej w marcu gwiazdy Elizabeth Taylor. Przez trzy miesiące od września do grudnia 2011 roku, ekspozycja złożona z naistotniejszych egzemplarzy kolekcji Taylor będzie gościć w Moskwie, Londynie, Los Angeles, Genewie, Paryżu i Hong Kongu. Kulminacją tego międzynarodowego tournée będzie dziesięciodniowa wystawa w Nowym Jorku, w Rockefeller Center, uwieńczona serią grudniowych aukcji.
Co się składa na kolekcję Elizabeth Taylor? Przede wszystkim jej biżuteria. Pod młotek pójdzie jeden z najsłynniejszych na świecie diamentów, 33.19 karatowy Krupp, podarowany aktorce przez jej męża Richarda Burtona w 1968 roku. 


Drugi legendarny diament wystawiony na sprzdaż to kamień w kształcie serca, nazwany The Taj Mahal, który Taylor dostała od Burtona na swoje 40 ste urodziny. Kolejną “perełką” aukcji będzie La Peregrina, jedna z największych pereł na świecie. Jest ona jedną z najbardziej symetrycznych pereł o kształcie gruszki. Znaleziona przez niewolnika w Zatoce Panamskiej w połowie XVI wieku, dotarła do Europy i była noszona przez królowe: Marię I Tudor, królową Elżbietę i Mariannę austriaczkę. Ostatecznie została zakupiona w Sotheby's przez Richarda Burtona i podarowana Elizabeth Taylor w 1969 roku.


Kolejnym mocnym punkem grudniowych aukcji będzie dwudniowa sprzedaż garderoby aktorki. Licytowane będą suknie haute couture i pret-a-porter, torebki, buty, akcesoria i bagaże podróżne, autorstwa takich kreatorów jak Valentino, Gianni Versace czy Gianfranco Ferré. Serię aukcji zakończy 16 grudnia wyprzedaż mebli i designu oraz pamiątek z domu aktorki w Bel Air.
Całość kolekcji wycenia się na 150 milionów dolarów. Część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży przedmiotów i publikacji zostanie przekazana The Elizabeth Taylor AIDS Foundation (ETAF).

No comments:

Post a Comment