27.6.11

Portret Billy the Kid'a trzecią najdroższą fotografią na świecie!


2 300 000 dolarów zapłacił w sobotę, w Dallas kolekcjoner z USA za ferrotypię przedstawiającą jedną z najsłynniejszych postaci historycznych Dzikiego Zachodu, rewolwerowca i złodzieja Billy the Kid'a. Nie spodziewając się aż takiego zainteresowania, organizujący aukcję dom Brian Lebel (Old West Show&Auctions) wycenił ferrotypię na sumę pomiędzy 300 a 400 tysięcy dolarów.
Według specjalistów jest to jedyna zachowana i autentyczna fototografia gangstera, wykonana na dwa lata przed jego śmiercią czyli w 1879 roku. Przypomnę, że ferrotypia jest techniką, która polega na nakładaniu na metalową płytkę warstwy światłoczułego kolodionu. Obrazu nie można powielać, istnieje on tylko w jednym egzemplarzu.
Tym samym ta małego formatu ferrotypia (5x8 centymetrów) wykonana przez anonimowego fotografa w Fort Sumner, stała się trzecią najdroższą fotografią na świecie. Pierwsze miejsce zajmuje praca Andreasa Gurskyego, 99 Cent II Diptychon z 2001 roku. Druga to pejzaż Edwarda Steichena, The Pond-Moonlight z 1904 roku.


Zdjęcie dzięki uprzejmości Brian Lebel (Old West Show&Auctions).

No comments:

Post a Comment