6.7.11

Cy Twombly nie żyje!

Wczoraj w wieku 83 lat zmarł w Rzymie amerykański malarz i rzeźbiarz Cy Twombly, znany przede wszystkim z wielkoformatowych pomazano-nabazgranych płócien. Artysta od wielu lat zmagał się z chorobą nowotworową.
Twombly był jednym z największych twórców poprzedniego stulecia. Był tym, który wprowadził (obok Roberta Rauchenberga i Jaspera Johnsa) nową erę sztuki amerykańskiej. Nie ulegając tendencjom stworzył swój własny, specyficzny malarski język. 

Był doceniany i dopieszczany przez instytucje muzealne. Jego pierwszą retrospektywę zorganizowało The Milwaukee Art Center już w 1968 roku. Potem przyszła kolej na Kunsthaus w Zurychu i nowojorskie MOMA. W 2001 roku Twombly otrzymał złotego lwa na weneckim Biennale za całoksztalt twórczości. Przez ostatnie lata wiele muzeów i galerii (w tym reprezentująca go Gagosian Gallery) wystawiało jego prace. W 2008 roku Tate Modern zorganizowała Cy Twombly: Cycles and Seasons, a rok temu, pomimo zaawansowanej choroby, Twombly wykonał przy pomocy asystentów instalację malarską na sklepieniach w sali bronzów w Luwrze. Plotki głosiły, że Larry Gagosian otworzył oddział swojej galerii w Rzymie w 2007 roku, tylko dlatego, aby przymilić się Twombly'emu, który tam mieszkał.
Parę dni temu zakończyła sie wystawa 120 fotografii Twombly'ego w muzeum Brandhorst, w Monachium. To nowo otwarte muzeum (w 2009 roku) ma w swojej kolekcji ponad 60 obrazów, rzeźb i rysunków artysty. W jednym z ogromnych pomieszczeń muzeum, specjalnie zaprojektowanym według wskazówek malarza, można oglądać imponujące dwanaście wielkoformatowych płócien inspirowanych bitwą pod Lepanto. Każdy z obrazów ma ponad cztery metry długości. Nie dziwi więc, że Twombly kiedyś wyznał w wywiadzie, że po skończonym obrazie musi przez parę dni pospać.

W muzeum sztuki nowoczesnej, Collection Lambert w Awinionie do końca października jest prezentowana wystawa fotografii Le temps retrouvé, której Twombly jest nie tylko autorem, ale i kuratorem.
Zdjęcia dzięki uprzejmości muzeum Brandhorst: Untilted VIII (Bacchus), 2005; Lepanto VIII, 2001 © Cy Twombly 2011, fot. Haydar Koyupinar.
 

No comments:

Post a Comment