2.5.13

Struktury ciała Zbigniewa DłubakaZbigniew Dłubak (1921-2005), jeden z najważniejszych polskich fotografów powojennej awangardy, nad tematem aktu zaczął pracować około 1958 roku i przez wiele dekad pozostawał on głównym motywem w jego twórczości. Jednak Dłubak nie był nigdy uważany za specjalistę od aktu. Eksperymentował przede wszystkim z ostrością obrazu i realizował wiele zbliżeń bliskich abstrakcji. Jego praca nad ciałem kobiety była inna, bardziej analityczna. Stosował oszczędne kadry, zgeometryzowane, budowane na fragmencie. Wprowadzał zabiegi abstrahujące i powtórzenia. 


We wtorek 7 maja w galerii Lookout odbędzie się spotkanie poświęcone projektowi wystawy, która już w czerwcu zostanie pokazana w Madrycie na międzynarodowym festiwalu fotografii Photoespana 2013. Do zrobienia jednej z czterech wystaw głównych, których motywem przewodnim jest akt, zaproszono Fundację Archeologia Fotografii. Kuratorka Karolina Ziębińska-Lewandowska przygotowała indywidualną prezentację prac fotograficznych Zbigniewa Dłubaka. Skoncentrowała się na seriach jego aktów z lat 70. oraz na nieco wcześniejszych Ikonosferach. W Madrycie akty polskiego artysty zawisną obok prac Edwarda Westona i Harry'ego Callahana. Projekt wystawy Struktury ciała jest już w fazie finalnej, a na spotkaniu będzie można usłyszeć o kulisach powstawania pokazu i książki.

Na zdjęciach: Zbigniew Dłubak, stykówki z serii Gestykulacje, 1970-1978 © Fundacja Archeologia Fotografii/A. Dłubak; z serii Gestykulacje, 1970-1978 © Fundacja Archeologia Fotografii/A. Dłubak

No comments:

Post a Comment