14.5.13

Kto kupił prace Karola Komorowskiego?
Karol Komorowski (rocznik 1994) jest dzisiaj jednym z najmłodszych artystów polskiej sceny fotograficznej. W lutym zeszłego roku został wyrzucony ze szkoły średniej w wyniku kontrowersji wokół reżyserowanego przez niego filmu Portret. Przeniósł się wtedy z Bielska-Białej do Warszawy, rozpoczął współpracę z kuratorem Adamem Mazurem i zadebiutował solową wystawą w Lookout Gallery. Pokazał na niej dwa cykle: Koleżanki i W ciemnościach. Teraz pracuje nad nowym cyklem, który myśli zakończyć w ciągu roku i pokazać w dwóch europejskich stolicach: Warszawie i Londynie. Oto krótki wywiad z tym zaczynającym karierę artystą.

Ile kosztują Twoje prace?
Pierwsze fotografie były najtańsze. Dolna granica zaczyna się przy 300 złotych, a górna to 2000 złotych.

A kiedy te pierwsze się sprzedały?
Tydzień po zakończeniu mojej debiutanckiej wystawy.

Jak zareagowałeś na wiadomość, że ktoś je kupił?
To było bardzo satysfakcjonujące. W dzisiejszym świecie jedynym stabilnym miernikiem wartości są pieniądze.

Twoja pierwsza wystawa odbyła się w listopadzie zeszłego roku. Co czułeś widząc swoje prace powieszone na ścianach galerii?
Byłem megaprzygotowany do tej wystawy. Przez długi czas byłem niedoceniany, a wyrzucenie mnie ze szkoły było apogeum tego co się działo wokół mnie. Sam zgłosiłem się do Adama Mazura i na warsztaty Polska.doc. Bardzo mnie ucieszyło, że ktoś wreszcie zauważa to co robię. Wiedziałem, że moje prace są dobre i że nie mam się czego bać.

Nie obawiałeś się krytyki, chociażby z powodu młodego wieku?
W ogóle o tym nie myślałem. Bardzo dużo się nauczyłem przy współpracy z Adamem Mazurem. Wiedziałem, że nic po za wystawą nie jest ważne, Adam dodawał mi pewności siebie. Choć pewnie bardziej bym się bał przy pokazywaniu moich wcześniejszych filmów fabularnych. Fotografia to pojedyńczy obraz, ma mniej narzędzi.

Czy znasz kolekcjonerów, którzy kupili Twoje prace?
Nie znam.

A chciałbyś wiedzieć kto to jest?
Jest mi to obojętne.

W jakim miejscu będzie Karol Komorowski za rok?
Zupełnie nie myślę o przyszłości, ale chcę się przeprowadzić do Londynu.

Na zdjęciu:  Karol Komorowski, Wychowanie fizyczne, (55 x 51,46 cm), 2013 © Karol Komorowski

2 comments:

  1. Anonymous14.5.13

    W ogóle piszemy rozłącznie. ;]

    ReplyDelete