22.2.13

Fotografie z tygodnika Świat w WarszawieDzisiaj o 19 w Muzeum Narodowym odbędzie się wernisaż wystawy Cztery razy ŚWIAT. Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch, Władysław Sławny – fotoreporterzy tygodnika ilustrowanego ŚWIAT (1951–1969). Będzie ona pierwszą muzealną prezentacją dorobku czołowych fotoreporterów pisma: Władysława Sławnego (1907–1991), Konstantego Jarochowskiego (1920–1978), Jana Kosidowskiego (1922–1992) i Wiesława Prażucha (1925–1992). Świat do dzisiaj pozostaje w dziejach prasy polskiej jednym z najciekawszych tygodników ilustrowanych dedykowanych fotografii, za pośrednictwem której komentowane były bieżące wydarzenia. 


Nie ma wątpliwości, że jednym z założeń twórców tego tytułu - Stefana Arskiego i Władysława Sławnego - , było oddanie jak największej ilości miejsca właśnie zdjęciom, prezentowanym pojedynczo lub układanym w wielokolumnowe fotoreportaże. Publikowano w nim prace całej plejady polskich i zagranicznych fotografów oraz dziennikarzy, którzy ilustrowali własne teksty autorskimi reportażami. Stałe rubryki jak Świat was podpatrzył, a także instrukcje dla fotoamatorów i nowiny z życia fotograficznego na świecie, dopełniały obrazu czasopisma żyjącego tym medium. Fotografie tworzące wystawę to mieszanka odbitek z epoki oraz wydruki na archiwalnych papierach barytowych z cyfrowo zreprodukowanych negatywów.

Na zdjęciach: Jan Kosidowski, Warszawa, Reportaż Młodzież (klatka 14), 1963, MNW; Konstanty Jachorowski, Włochy. Mężczyzna z butelką kefiru, 1957, MNW. 

No comments:

Post a Comment