19.1.13

Podróż na obcą planetę


Wczoraj w warszawskiej galerii Lookout odbył się wernisaż wystawy duetu Dorota Buczkowska i Przemek Dzienis o angielskojęzycznym tytule If the person breathes too little, there is a danger. O tej parze artystów pisałam już przy okazji zrealizowanego przez nich w szwajcarskich Alpach projektu Apnea. Tym razem prace nie przedstawiały papierowych instalacji umieszczonych w ośnieżonym, górskim pejzażu, lecz szczątki, fragmenty obiektów, przedmioty całkowicie pozbawione ich rzeczywistego kontekstu. Kawałki gazy, drutu, papieru czy bliżej niezydentyfikowane drobiny skalne zostały skonfrontowane z monochromatycznymem nie pozwalając patrzącym na odgadnięcie ich rzeczywistych rozmiarów. 


Możemy się tylko domyślać, że zostały znalezione przez artystów w hałdzie żwiru, sfotografowanej na jednej pracy w nocnym świetle. Jakub Śwircz, w tekście opisującym wystawę, nazwał serię If the person breathes too little, there is a danger podróżą na “obcą planetę”. Obca planeta czy fragmenty przemysłowego pejzażu, jedno jest pewne – prace Doroty Buczkowskiej i Przemka Dzienisa, oprócz dokładnie przemyślanej koncepcji zawierają w sobie silny przekaz estetyczny. Nie zdziwiłabym się, gdybym za kilka miesięcy zobaczyła je na ścianach apartamentów pokazywanych w magazynach o polskich wnętrzach.  


Na zdjęciach: Dorota Buczkowska i Przemek Dzienis, fotografie z serii If the person breathes too little, there is a danger.

No comments:

Post a Comment