12.6.12

Jeff Koons po raz pierwszy wystawia w Szwajcarii

Od 13 maja Fundacja Beyelera prezentuje prace amerykanina Jeffa Koonsa (ur. 1955), artysty, który przez kilka ostatnich dziesięcioleci wywoływał sensację tworząc dzieła wypełniające lukę pomiędzy kulturą masową i kulturą wysoką. Ten czaruś sceny artystycznej (znany w latach 80. przede wszystkim dzięki małżeństwu z włoską gwiazdą porno - Ciccioliną) jest nie tylko jednym z najpopularniejszych żyjących twórców, ale również jednym z najdroższych. 


Koons czynnie uczestniczył w wyborze trzech serii prac, które zostały zainstalowane w salach i ogrodzie Fundacji Beyelera. Odkurzacze, ready-mades w stylu Marcela Duchampa, tworzą najstarszą serię The New (1980-1987). Banality (1988) to powiększone repliki bibelotów z porcelany i polichromowanego drewa oraz hiperrealistyczne obrazy w stylu pop art. 


Wreszcie seria Celebration, nad którą Koons pracuje od prawie dwudziestu lat oferuje błyszczące rzeźby stalowe, unikalne i perfekcyjne, a także wielkoformatowe obrazy, w których artysta (w barokowy sposób) celebruje dzieciństwo. Dodatkowo, w parku, można zobaczyć dwie prace Koonsa: Split-Rocker, monumentalną rzeźbę z kwiatów oraz Balloon Flower (Blue) (1995–2000).


Wystawa Koonsa zbiega się z targami Art Basel, które jutro otworzą swoje wrota dla VIP'ów. W czwartek, pomiędzy 17 a 18, Fondation Beleyer organizuje spotkanie z artystą. Bilety, w cenie 35 franków, są jeszcze dostępne na stronie http://www.fondationbeyeler.ch/. Wystawa jest otwarta codziennie do 2 września 2012.

Na zdjęciach: Jeff Koons, Cake, 1995–97, kolekcja prywatna, Europa © Jeff Koons; Tulips, 1995–2004, Prada Collection, Mediolan © Jeff Koons; Balloon Flower (Blue), 1995–2000, kolekcja prywatna 
© Jeff Koons;

No comments:

Post a Comment