8.1.12

Wystawy w 2012 - Beauté animale

Moje dzisiejsze surfowanie po necie było w całości poświęcone poszukiwaniom wystaw, które chciałabym zobaczyć w 2012. Jedną z nich będzie pokazywana w paryskim Grand Palais od 21 marca do 16 lipca Beauté animale (zwierzęce piękno). Wystawa badać będzie relacje jakie łączą sztukę oraz ludzką fascynację światem zwierząt i pragnienie poznania go. Od Brueghel'a do Jeff'a Koons'a, nie zapominając o takich artystach jak Leonardo da Vinci, Rembrandt, Degas, Giacometti, Matisse czy Andy Warhol, w Grand Palais zostanie pokazane 160 arcydzieł od czasu renesansu do współczesności. 
.......... 

Postanowiłam przyjrzeć się bliżej zwierzętom jednego z artystów podanych w komunikacie prasowym. Jeff Koons to kontrowersyjne nazwisko sztuki nowoczesnej i ma oczywiście za zadanie przyciągnąć tłumy zwiedzających (tak jak to było w Wersalu w 2009). Jednak nie podano informacji jakie prace Koonsa będą pokazywane podczas Beauté animale. Nasłynniejszym pupilem "króla kiczu i przesady" jest gigantyczna instalacjorzeźba Puppy, czyli wykonany z nierdzewnego stelażu i wypełniony 70 000 kwiatów, 12.5 metrowy West Highland White Terrier. Pierwotnie szczeniak był zamówiony w 1992 roku przez niemiecki kurort położony w Hesji, Bad Arolsen. Przez trzy lata rzeźba była ustawiona przed miejscowym pałacem. Wywoływała wiele kontrowersji, dyskusji na temat funkcji sztuki najnowszej i... przyciągała turystów i miłośników twórczości Koons'a. W 1995 została przeniesiona do Sydney, a w 1997 zakupiona przez Solomon R. Guggenheim Foundation Bilbao i do dzisiaj ozdabia wejście do Guggenheim Museum. Puppy jest jednym z najczęściej fotografowanych psów na świecie, chociażby dlatego, że jego kolory zmieniają się w zależności od kwiatowych sezonów.
Co ciekawe, w 2000 roku terier podróżował do Nowego Jorku, gdzie podczas kilku miesięcy usiadł przed Rockefeller Center. Sam autor widzi w tym kolorowym pachnącym gigancie symbol „miłości, ciepła i szczęścia”. Czekam więc na kolejną podróż Puppy, tym razem do miasta miłości - Paryża.


Na zdjęciach: Jacopo da Ponte, zwany również Jacopo Bassano, Dwa myśliwskie psy przywiazane do pnia, 1548. Musée du Louvre, Département des Peintures © Service presse Réunion des musées nationaux - Grand Palais / Stéphane Maréchalle; Jeff Koons, Puppy, 1992 © Guggenheim Bilbao

No comments:

Post a Comment