10.10.11

Odkurzajmy domowe archiwa fotografii


Masz w piwnicy kartony pełne starych zdjęć? Nie wiesz jak je przechowywać? A może chcesz się połowy pozbyć bo zabierają tylko miejsce? Zanim je wyrzucisz sprawdź czy wśród rodzinnych pamiątek nie masz fotograficznych rarytasów. W ich ocenie pomogą Ci pracownicy Fundacjii Archeologia Fotografii podczas wyjątkowej akcji społecznej Odkurzamy domowe archiwa. Na stronie Fundacji możemy przeczytać: "Celem jest przede wszystkim rozpowszechnianie podstawowej wiedzy na temat ochrony domowych archiwów fotograficznych. Uczymy, jak niewielkim nakładem kosztów i czasu uratować bezcenne obrazy z przeszłości, twarze naszych dziadków, szczegóły ich ubrań i zwyczaje. Tłumaczymy, że czasem proste odsunięcie pudła z fotografiami od kaloryfera, wyjęcie go z piwnicy, czy przepakowanie negatywów może uratować prywatną kolekcję przed zniszczeniem. Czekamy na każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej, uratować swoją kolekcję czy też pochwalić się prywatnymi zbiorami fotograficznymi. Podczas spotkań odpowiadamy również na pytanie o historyczną wartość prywatnych kolekcji. Pokazujemy, że często domowe archiwa zyskują wagę publicznego zbioru, jeśli spojrzymy na nie z perspektywy szerszej niż osobista". 
Cieszy, że Fundacja znajduje środki na przeprowadzanie takich akcji i zajmuje się domowymi archiwami, z których na pewno wiele ma nie tylko wartość sentymentalną, ale i historyczną. I mam nadzieję, że coraz więcej ludzi w Polsce, zanim wyrzuci do śmieci "bezwartościowe" fotografie, zastanowi się.
Spotkanie Odkurzamy domowe archiwa odbędzie się 12 października w godzinach 14-18.00, w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii na Andersa 13 (klatka VII, domofon 112). Na kolejne i ostatnie Fundacja zaprasza 26 października.
Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Na zdjęciu: Autor nieznany, fotografia rodzinna, Brześć, 1938

No comments:

Post a Comment