24.11.12

Archiwa International Herald Tribune wycofane ze sprzedaży!

Jedną z atrakcji, powiązanych z targami Paris Photo, miała być przewidziana na 19 listopada aukcja 2500 odbitek z archiwum International Herald Tribune. Od kilku tygodni pisała o niej prasa międzynarodowa, a kontekst informacji był raczej mało optymistyczny. Dziennikarze francuskiego Le Figaro sugerowali, że kryzys na rynku prasowym zaczął zmuszać wydawców do wyprzedaży archiwów i że obchody 125 urodzin tytułu były tylko pretekstem do zorganizowania wyprzedaży. Fotografie zostały podzielone tematycznie na 300 zestawów, a całość została wyceniona na sumę pomiędzy 320 000 - 400 000 Euro. Co przedstawiały? Przede wszystkim historyczne wydarzenia z XX wieku. Na fotografiach uwiecznione zostały słynne osobistości zarówno ze świata polityki jak i sceny artystycznej: John i Jackie Kennedy, generał de Gaulle, Fidel Castro, Mao Tsetung, Jean Cocteau, Igor Strawiński, John Lennon, Alberto Giacometti i oczywiście Marylin Monroe. Na fotografiach często zaznaczone były kadry, jakie wydawcy decydowali się użyć do druku. Sprzedażą miał zająć się dom aukcyjny Hotel Drouot, a w przyszłym roku miały nastąpić kolejne. Jak opisywała prasa, eksperci zapewniali, że skontaktowano się ze wszystkimi agencjami fotograficznymi i że otrzymano autoryzację na sprzedaż odbitek. Taki proceder był niezbędny, ponieważ we Francji fotograf pomimo iż sprzedał swoje zdjęcie prasie, nadal posiada do niego prawa autorskie. Dom aukcyjny Hotel Drouot wydrukował katalog, w którym jednak na próżno można było szukać nazwisk fotografów i odnosiło się wrażenie, że są one anonimowe i że to International Herald Tribune posiada do nich prawa


Dzisiaj wieczorem zaczęłam szukać wyników aukcji na stronie Hotel Drouot, ale nie mogłam ich znaleźć. Również w sekcji prasowej nie było żadnej informacji o unieważnieniu aukcji. Jak doczytałam się na stronie artinfo.com to agencje fotograficzne i sami autorzy po prostu zablokowali sprzedaż argumentując, że to oni posiadają prawa do wystawionych prac.
Ten incydent jest ciekawy przede wszystkim w kontekście prowadzonej ostatnio dyskusji wokół archiwów prasowych. Zwłaszcza, że 6 grudnia Christie's w Nowym Jorku wystawi na sprzedaż zbiory fotograficzne National Geographic. Komunikat prasowy opisujący aukcję The National Geographic Collection: The Art of Exploration, podkreśla, że w przededniu 125 urodzin miesięcznika (co za zbieg okoliczności!) pod młotek pójdą zarówno XIX wieczne odbitki, jak i te najnowsze. Christies planuje uzyskać sumę 3 milionów dolarów, która następnie pozwoli na ochronę i rozpowszechnienie archiwum oraz na finansowanie dla najzdolniejszych artystów. Wszystkie fotografie możecie zobaczyć tutaj.

 

Na zdjęciach: okładka katalogu aukcyjnego Eye on the World oraz strona katalogu The National Geographic Collection: The Art of Exploration.

No comments:

Post a Comment