15.11.11

Miasta Julii Smirnovej


Mieszkajacą pomiędzy Paryżem i Monachium, a urodzoną w Rosji Julię Smirnovą spotkałam na targach Paris Photo. Skromna i nieśmiała, pokazywała mi swoje portfolio cicho opowiadając o tym jak pracuje. Smirnova fotografuje miasta, które zna, ich ulice, zaułki, przedmieścia. Uważa, że otaczająca nas rzeczywistość może być bardziej interesująca niż egzotyczne kraje i nieznane kultury. Na jej odbitkach rzadko pojawiają się ludzie, choć to oni według artystki dokonują zmian w tkance miejskiej. A jeśli już pokazuje ludzi, to w oddali, wtopionych w przestrzeń.
Perfekcyjnie skomponowane prace Smirnovej są pełne światła i ciepłych kolorów. Pomimo zamknietych kadrów czuje się w nich oddech. Artystka boi się jednak, aby jej fotografie nie były odbierane tylko jako ładne. Chce opowiadać o codzienności, o miejscach, które mijamy nie zauważając ich piękna. 
Wszystkie serie Smirnovej możecie zobaczyć tutaj.

 

Na zdjęciach: Letterbox, z serii Paryż, 2010-2011; Kievstar, z serii Ushhorod, 2009 ; Rue Guillaumot, z serii Paryż, 2010-2011; Blue box, z serii Odessa, 2008.

No comments:

Post a Comment